24.06.2013 - OCALONA KOLONIA BRZEGÓWEK

Dzięki interwencji Podkarpackiej Grupy Lokalnej OTOP udało się uratować kolonię lęgową jaskółek brzegówek w Boguchwale, zagrożoną eksploatacją kruszywa.

Początkiem czerwca członkowie Grupy obrączkowali brzegówki na terenie wyrobiska piasku w Boguchwale - przy tej okazji naliczyli około 160 gniazd tego chronionego gatunku. Lider PGL OTOP, Tymoteusz Mazurkiewicz, otrzymał informację o zamiarze pozyskiwania ziemi z tego terenu i zagrożeniu dla kolonii. Po przybyciu na miejsce zastał rozkopaną zachodnią część skarpy, w której było parę norek. Na szczęście większość ptaki zlokalizowały na końcu skarpy i koparka nie zdążyła tam dojechać.

podkarpacka grupa otop
Część uratowanej kolonii (fot. Tymoteusz Mazurkiewicz)

Niestety poinformowana przez Tymoteusza Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie przejęła się zgłoszeniem i odesłała go do policji. Policja wykazała się znacznie bardziej profesjonalnym podejściem. Po przedstawieniu sprawy przedstawiciel PGL OTOP umówił się z funkcjonariuszem celem przeprowadzenia rozmowy z osobą wydobywającą piasek i ziemię. Możliwe bowiem, że nie wiedziała, że jej działania mogą spowodować śmierć setek młodych brzegówek w norach. Policja obiecała interwencję i poważne potraktowanie problemu.

Niedzielna kontrola wykazała, że prace ziemne w wyrobisku zostały wstrzymane, a wydboywający ziemię wykopuje całkiem nowe obok starego i stamtąd pobiera materiał.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Tymoteuszowi, osobie, która zawiadomiła go o zagrożonej kolonii oraz policji w Boguchwale. Pamiętajmy, że każdy z nas może interweniować, gdy widzimy zagrożenie dla ptaków!


Źródło: otop.org.pl

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP