Europejskie Dni Ptaków 2017


podkarpacka grupa otop

W dniu 30 września 2017 Podkarpacka Grupa OTOP zorganizowała wycieczkę ornitologiczną z okazji Europejskich Dni Ptaków 2017, która odbyła się na terenie Gospodarstwa Rybackiego w Budzie Stalowskiej oraz na terenie zapadlisk po otworowej kopalni siarki w Jeziórku. Miałem wielki zaszczyt być jej przewodnikiem. W wycieczce wzięło ponad 20 osób co sprawiło, byli prawie wszyscy - zarówno bliscy przyjaciele, jak i starzy kompani z terenu, ale nie brakowało również osób które bardzo miło było dopiero poznać lub przynajmniej zobaczyć ;) Cieszy uczestnictwo pięknych Pań.. ich zawsze jest za mało a jakże cennie ukwiecają swą obecnością męskie grono łagodząc obyczaje! Ptaki dopisały ... w sumie naliczyliśmy równe 80 gatunków - co uznaje za dotychczasowy rekord naszych EDP :)

Z ciekawszych gatunków na wymienienie zasługują: remizy, kszyki - 3, wąsatki - 4,5,2,1, zauszniki, płaskonosy, krakwy, rożeńce, czernice, głowienki, świstuny, cyranki, gągoły, bieliki, rybitwa czarna - 1 juv., świergotek łąkowy, drzewny, rdzawogardły, pokrzywnice, trzmielojad, jastrząb, gęsi białoczelne i gęgawy, błotniak zbożowy, żurawie (pare kluczy), podgorzałka, siniaki, wodnik, zimorodek. Na uwagę zasługiwały równiez bardzo duże stada czapli białych, łabędzi niemych oraz łysek i krzyżówek.

Gwiazdą dnia został oczywiście PŁATKONÓG SZYDŁODZIOBY, zaś modelem dnia batalion którego podeszliśmy na 5 metrów i dał sobie w sumie zrobić chyba z 500 zdjęć.

Najmłodszym w historii uczestnikiem wycieczki został Miki Szczerbik, który dzielnie siedział w wózku całe 11 km pchany przez rodziców. Pogodę mieliśmy wyśmienitą, od porannego przymrozka do pięknego, ciepłego jesiennego dnia przy babim lecie. Dyskusji nie było końca.. o ptakach, o Białowieży, o życiu, o żonach, o sukcesach i porażkach a najwazniejsze w tym wszystkim była wspólna świetna zabawa przy nieodzownej juz kupie śmiechu :) Wszystkim razem i każdemu z osobna bardzo dziękuje raz jeszcze za przybycie, za to, że znaleźliście czas i chęci na spotkanie się, co świadczy o tym, że czujemy się silni jako zespół wspaniałych zwariowanych na punkcie ptaków ludzi, którzy świetnie czują się we własnym sosie i mogą na siebie liczyć!

Lider: Tymoteusz Mazurkiewicz

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP