Edukacja ornitologiczna najmłodszych


Ostatnio było Festiwalowo, przyszedł czas na działalność edukacyjną 🙂 W dniu dzisiejszym w składzie Hubert Kamecki, Piotr Pasterski i ja mieliśmy umówione edukacyjne spotkanie u Grzegorz Tota i Joanna Tota na ich pięknym podleśnym ogrodzie z dwiema grupami dzieciaków. Dla nas edukacja ornito dzieci to jest jedna z najlepszych i najważniejszych ptasich działalności – wszak to właśnie to, dziś młode pokolenie, jutro będzie stanowić o mądrości ekologicznej tego narodu w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby działać w temacie, co ochoczo raz za razem robimy w miarę możliwości. Dzieciaki są bardzo wdzięcznymi i mocno zainteresowanymi słuchaczami, chłoną wiedzę o ptakach jak gąbka i żywo reagują na to co się mówi i pokazuje. Dziś Asia jako nauczycielka pierwszej grupy dzieci ze SP w Czudcu mówiła, że małe szkraby, które tak ochoczo słuchały nas przy pierwszych edukacyjnych gorączkowaniach jakie wspólnie od lat organizujemy dla nich, dziś są maturzystami … czas leci, a my róbmy swoje.

Drugą grupa dzieci była wyjątkowa, gdyż była to grupa dzieci z niepełnosprawnościami ze Szkoły Specjalnej w Strzyżowie oraz z tamtejszego Domu Dziecka, zupełnie inaczej odczuwało się ten wspólny czas, dzieci były cudowne, nawet nie wiem jak to opisać, myślę, że sprawiliśmy im dużo radości i o to w tym przypadku chodziło. Docenia człowiek to co ma w takich sytuacjach a nie marudzi z błahych powodów – rewelacyjne pozytywnie do świata nastawione dzieci – brawa dla Pań opiekunek, szacunek duży.

Na koniec brawa dla Gospodarzy (Grześ, Asia) za to, że jesteście wspaniałymi ludźmi myślącymi o swoich pociechach (tych prywatnych i uczniach) nie tylko w domu, ale i po pracy i w weekendy ku chwale ojczyzny, oby Asiu takich nauczycieli było więcej to świat będzie lepszy. No i Asia ten obiad na koniec, palce lizać.

Wszystkich zachęcam, aby każdy u siebie próbował działać i edukować dzieciaki, każdy na swój sposób i możliwości, każda aktywność na tym polu bądźmy pewni nie pójdzie „w komin”, ale da efekty w przyszłości, narzekanie pozostawmy malkontentom. No i przy karmniku w siatkach było rewelacyjnie dla dzieciaków, prawie 50 zaobrączkowanych ptaków (szczygły, dzwońce, czyże, jery, kowaliki, mazurki, bogatki, modraszki i sikory ubogie). Na uwagę zasługują 2 ptaki złapane z obrączkami, które okazały się ptakami zaobrączkowanymi 3 lata temu na takiej samej akcji edukacyjnej dzieciaki, w lutym 2020 r – była to sikora uboga i czyż! Co pokazuje, iż lęgnące się głównie na północy Europy czyże (w tym regionie się nie lęgną) wracają do tego samego ogrodu na zimowisko.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam
Tymoteusz Mazurkiewicz


Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP