Kolejne spotkanie z dzieciakami


podkarpacka grupa otop

2 lutego zacna ekipa Podkarpackiej Grupy OTOP w składzie Hubert Kamecki, Krzysztof Paryś i moja skromna osoba przeprowadziła w Czudcu, pod lasem, w okolicach rezerwatu Wielki Las, bardzo ważny element działalności Grupy czyli spotkanie w celach edukacyjnych z dzieciakami z okolicznych szkół. Tym razem mieliśmy nieopisaną przyjemność przekazać całkiem sporą dawkę wiedzy o ptakach, ich ochronie, budowie, szatach, rozpoznawaniu, karmieniu, obserwowaniu, badaniach ptaków poprzez obrączkowanie, cudownym dzieciakom ze Szkoły Podstawowej w Czudcu i Szkoły Podstawowej w Pstrągowej. Na zaproszenie wielce Szacownego Grona Pedagogicznego ww. szkół po raz kolejny mieliśmy okazje przekonać się jak wspaniałe są miejscowe dzieciaki zaszczepione przyrodą przez wspaniałych nauczycieli przyrody i jak niesamowicie, z wielkim zainteresowaniem chłoną wiedzę na temat ptaków - niczym gąbka :)

Dzieciaków było ok. 30 - wszystkie na własne życzenie, bez przymusu, połowa już po raz kolejny z wielką pasją poszerzały swą wiedzę o ptakach - serce rośnie gdy widzi się tak wspaniałych i wrażliwych na przyrodę młodych ludzi !!! 😍💪👨‍🏫 Tym razem była okazja zobaczyć ptaki z bliska podczas obrączkowania, nauczyć się rozpoznawania gatunku, szaty, wieku, rodzajów upierzenia, budowy anatomicznej i zachowań - z bliska/w praktyce nauka o ptakach wydaje się czystą przyjemnością - "super", "ekstra", "wow", "czadowo" - słysząc takie sformułowania aż chciało się opowiadać o ptakach :) a pytań było sporo! Hubert profesjonalnie trzymał porządek i wyłuszczał wiedzę - Ordnung muss sein!

Krzysztof swą postawą dostojnego mędrca odpowiadał na krótkie pytania bardzo rozbudowanymi zdaniami, zaś ja jak zawsze starałem się przekazywać swą wiedzę dodając do całości bardzo fajnego grupowo luzu, który pozwalał rozładowywać różnicę wieku i myślę, że jako Grupa stanowiliśmy mega zgrany zespół świetnie spędzających czas szczęśliwych ludzi którzy dzielą wspólne zainteresowanie - dzieciaki były mam wrażenie mega zadowolone, niektóre nie chciały wracać do domu!

Dla takich chwil człowiek poświęca swój prywatny czas, ku chwale Ojczyzny, robiąc coś wielce pożytecznego i czuje się przy okazji świetnie ! Edukacja dzieciaków to jedna z najszlachetniejszych działań, ich wiedza i wrażliwość przyrodnicza będą w narodzie procentować - kolejne działania edukacyjne przed nami!

Wielkie dzięki należą się Grzegorzowi Tota za użyczenie ogrodu/domu/sprzętu, Paniom od biologii za wspaniałe podejście do dzieci i co najważniejsze za wielkie chęci - brawo!!!

Odwiedził nas również Michał Kut, który zrobił małe "warsztaty" fotografii przyrodniczej dla młodych adeptów fotografowania :) I nawet porywisty urywający głowę halny nie był w stanie zepsuć wspaniałej edukacyjnej ptasiej soboty :) Najważniejsze, że widać już pierwsze efekty - dzieciaki chwyciły bakcyla :) Dziękuję Wam za otwarte serce i wiedzę dla dzieciaków Panowie a wspaniałym uczniom mówimy dzięki i do zobaczenia :)

Tymek MazurkiewiczCopyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP