Edukacyjne warsztaty dla dzieci


podkarpacka grupa otop

15 lutego 19 uczniów klasy III b Szkoły Podstawowej w Czudcu pod opieką uroczych Pań nauczycielek w czasie edukacji przyrodniczej - zgłębiało swoją wiedzę na temat ochrony ptaków, ich środowiska, zachowań, anatomii, ucząc się przy okazji rozpoznawania podstawowych gatunków odwiedzających nasze przydomowe karmniki.

Okazją do tego była zorganizowana w kolejnym już roku wspólnie przez zespół Mostowiaków oraz Joanna Tota i Grzegorz Tota akcja :„Obrączkowanie ptaków przy karmniku - Edukacja młodzieży”. W pięknych okolicznościach przyrody na Pogórzu Strzyżowskim na posesji gościnnych Gospodarzy wspólnie z Tymoteusz Mazurkiewicz, Hubert Kamecki, Piotr Pasterski, mieliśmy okazję umożliwić dzieciakom bliski kontakt ze skrzydlatymi przyjaciółmi, które na co dzień widują je co najwyżej za swoim oknem przy karmniku, lub w innych okolicznościach ze znacznej odległości. Żywię nadzieję, że dla niektórych, może to być świetny początek ornitologicznej przygody.

Warunki do obrączkowania wymarzone – bezwietrznie, a przy karmniku mnóstwo głodnych ptaków. W ciągu 3 godzin zaobrączkowane zostały 72 ptaki z 8 gatunków (bogatki, modraszki, sikory ubogie, czarnogłówki, kowaliki, szczygły, dzwońce, czyże).

Trafiły się również dwie sikory, które zostały zaobrączkowanie w ub. roku w tym samym miejscu na takiej samej akcji. W takcie obrączkowania młodzież szkolna miała okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat ptaków w zorganizowanym Quizie (z ciekawymi nagrodami) gdzie pytania były wyjątkowo trudne, a wiedza tych 9-latków naprawdę budzi szacunek!

Jestem pod wrażeniem jak ci trzecioklasiści (chłopcy i dziewczęta) chłoną jak gąbka wiedzę na temat ptaków oraz cierpliwie wytrzymują 4-godzinne spotkanie wiedząc, że tam na końcu czeka na nich kiełbaska z grilla.

W imieniu Mostowiaków dziękuje bardzo Gospodarzom za miłe przyjęcie, oraz sprawne zorganizowanie „Punktu obrączkarskiego”. Dzieciakom natomiast serdeczne podziękowania za słodkości oraz wspaniałe „ptasie kubki”.

W najbliższym czasie widzimy się się z młodzieżą na "Nocy sów” a kolejne obrączkowanie przy karmniku już za rok :)

Krzysztof Paryś


podkarpacka grupa otop

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP