Edukacyjne warsztaty dla dzieci


podkarpacka grupa otop

W dniu 5 lutego 2022 Tymoteusz Mazurkiewicz, Hubert Kamecki, Krzysztof Paryś oraz Piotr Pasterski miał ogromną przyjemność po raz kolejny uczestniczyć w edukacyjnych warsztatach ornitologicznych skierowanych do dzieci, tym razem dzieci m.in. z klas 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Czudcu. Zaproszenie przyjęliśmy od grona pedagogicznego tutejszej placówki na czele z Panią Joanna Tota która wraz z innymi nauczycielami „dostarczyła” nam ponad 30 wspaniałych dzieciaków, które przez 3 godziny czynnie uczestniczyły i słuchały o ochronie i pomocy ptakom oraz przeszły kurs ich rozpoznawania. Wszystko pod profesjonalnym okiem Grzegorz Tota który użyczył miejscówkę oraz dobrego ducha wydarzeniu. Dzieci miały okazję m.in. podczas obrączkowania ptaków nauczyć się rozpoznawania poszczególnych gatunków, ich wieku oraz płci, co szło im rewelacyjnie. Przez 2 godz obrączkowania zaangażowanie dzieciaków znów przerosło nasze oczekiwania, były wspaniałe a wiedzę czerpały niczym gąbka 🙂

Opowiadaliśmy o pomocy ptakom, sensie ich ochrony, dzieciaki robiły wcześniej karmniki i każdy z dzieciaków takowy karmnik ma mieć w swoim ogrodzie – coś pięknego! Wiedza latorośli na temat ptaków wcale nie była taka mała, potrafiły i nas zaskoczyć opowiadając o ptakach w swoim ogrodzie, kto chciał mógł ptaka dokładnie zobaczyć , ale nie za bardzo, gdyż Hubcio jak wiadomo dbając o ptaki ekspresowo tłumaczył co i jak i ptaki szybko wracały na wolność. W sumie wpadły w sieci bogatki, modraszki, sikory ubogie, kowaliki oraz grubodziób (i wypadł). Ale nad głową przeleciał zwiastun wiosny czyli jeden żuraw a z lasu pozdrawiał nas fletowo dzięcioł zielonosiwy. Dzieciaki na koniec dostały piękne materiały edukacyjne o ptakach - wiadomo prezenty są cool.

Zainteresowanie przyrodą wśród dzieciaków jest ogromne, brakuje tylko osób które takową działalność edukacyjną uskuteczniają a jest to najlepsza forma inwestycji w przyszłość ochrony środowiska w Polsce – to pokolenie w przyszłości o takowej ochronie będzie decydować i Nasza w tym rola aby kształtować ich wrażliwość, wiedzę na temat ochrony przyrody jak i samych ptaków do czego Wszystkich zachęcam - sama obserwacja ptaków to mało, dużo za mało, przekuwajmy naszą wiedzę w wydarzenia edukacyjne z dzieciakami – każdy u siebie w swojej gminie, mieście na swoim podwórku, w przedszkolach i szkołach naszych dzieci, wnuków, kolegów – warto! Róbmy to na miarę swych możliwości, samo narzekanie jest słabe.

Plany na Noc sów z dzieciakami oraz pomoc miejscowym jerzykom z uczniami gminy Czudec i wspaniałym gronem pedagogicznym są ustalone i czekają na realizację 🙂

Raz jeszcze brawa dla Pań Nauczycielek pod egidą Pani Joanny Toty – dzieci maja wielkie szczęście, że wpadły pod skrzydło tak wspaniałego pedagoga! Brawo!

Wszystkich serdecznie pozdrawiam

Tymoteusz Mazurkiewicz


Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP