Krzyżówka najlczniejsza


podkarpacka grupa otop

Nie było niespodzianki – królową zimy została ponownie krzyżówka. Już siódmy rok z rzędu ten najpopularniejszy w Polsce gatunek kaczki wygrywa w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce zajął gawron, a trzecie – wróbel. W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zorganizowali aż 200 spacerów ornitologicznych w całej Polsce, a w akcji wzięło udział 4,5 tysiąca osób. Zaobserwowano w sumie 125 tysięcy ptaków reprezentujących 106 gatunków.

W Polsce gniazduje ok. 260 tys. par krzyżówki. Podobnie jak inne kaczkowate, krzyżówki posiadają gruczoł kuprowy wytwarzający oleistą substancję, którą za pomocą dzioba rozprowadzają po całym ciele, dzięki czemu ich pióra stają się wodoodporne. Dzięki specjalnemu mechanizmowi w budowie układu krwionośnego ich nogi mają dużo niższą temperaturę od wnętrza ciała, przez co wolniej tracą ciepło i mogą przebywać nawet w bardzo zimnej wodzie.

Zestawienie 20 najczęściej spotykanych gatunków:


Ciekawymi obserwacjami były spotkania zimujących kaczek: zimowanie cyranki w Krakowie oraz zdarzające się częściej przypadki zimowania rożeńca (zanotowany w Bydgoszczy) i cyraneczki (we Wrocławiu).

Zanotowano dwie obserwacje gęsi: berniklę białolicą w woj. pomorskim i zimującą gęś białoczelną we wschodniej Polsce. Zaobserwowano także przedstawicieli migrantów krótkodystansowych: dwa potrzosy w Opolu i jedną kapturkę na Mazowszu.

W Ustce odnotowano świergotka nadmorskiego, zaobserwowano również dwa sokoły: drzemlika w Brzeźnie i sokoła wędrownego w Ustrzykach Dolnych i Wołczkowie (obserwacje niepotwierdzone).

Zwiastunami nadchodzącej wiosny były żurawie w Jeleniej Górze i skowronek zaobserwowany w Małopolsce.

Źródło: OTOP

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP