Rajd Ptasiarzy 2018

Jubileuszowy X Rajd Ptasiarzy 2018, zgromadził uczestników w 32 zespołach z 14 województw, którzy przemierzając setki kilometrów w upalnym słońcu, walczyli o palmę pierwszeństwa w największej ilości zaobserwowanych gatunków ptaków w ciągu jednej doby. Tegoroczny Rajd był również jubileuszowy dla 2 zespołów z Podkarpacia – Mostowiakowie (Tymoteusz Mazurkiewicz, Krzysztof Paryś, Hubert Kamecki, Piotr Pasterski) i Des Anthus Arii (Michał Baran, Wojciech Guzik, Piotr Guzik, Piotr Guzik) po raz 5 wzięli udział w zawodach. Nasze Podkarpacie wystawiło 4 bardzo mocne ekipy. Oprócz dwóch wspomnianych wyżej zespołów weteranów, ekipa Dziuplaków (Tomasz Świątek, Adam Kut, Sebastian Kędzior), oraz beniaminek La Sowiacy (Anna Janowska, Andrzej Janowski, Piotr Kunowski, Sławomir Kuczmarski), mocno deptali po piętach faworytom Rajdu.

Tradycyjnie już, najlepszą ekipą na Podkarpaciu okazał się zespół Des Anthus Arii, który z wynikiem 147 gatunków zaobserwowanych ptaków zameldował się na pudle (3 miejsce) tegorocznego Rajdu. Nową kategorią wprowadzoną do zawodów w tym roku były „Pełne listy” czyli największa liczba zaobserwowanych gatunków w jednej miejscówce. W tej kategorii najlepiej na Podkarpaciu wypadli Mostowiakowie, którzy na miejscówce: „Stawy rybne w Starzawie” zaobserwowali 97 gatunków ptaków, co dało im 6 miejsce w tej kategorii w Rajdzie. Również 3 miejsce ex aequo przypadło Mostowiakom w konkursie fotograficznym w kategorii „Dream Team X Rajdu Ptasiarzy”. I sprawa z której jesteśmy bardzo dumni - jako Podkarpacie zajęliśmy ex aequo z Małopolską pierwsze miejsce w rankingu województw tegorocznego Rajdu ze 172 gatunkami zaobserwowanych ptaków. Więc jak na ptaki to tylko na Podkarpacie. Wisienką na torcie tegorocznego Rajdu była obserwacja orzełka, którego w miejscowości Torki k/Przemyśla wyczesał zespól Mostowiaków. Do ciekawszych obserwacji można również zaliczyć obserwację szczudłaków przez zespoły Mostowiakow i La Sowacy, które były jednymi z trzech obserwacji tego gatunku na Rajdzie.

Gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich ekip, które stanęły na starcie X Rajdu Ptasiarzy, ze szczególny uwzględnienie naszych wszystkich koleżanek i kolegów z Podkarpacia.
Do zobaczenia na szlakach Rajdu za rok!


Krzysztof Paryś



Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP