Relacja z Zimowego Ptakoliczenia 2018


podkarpacka grupa otop

W dniu 27 stycznia 2018 roku Podkarpacka Grupa OTOP była organizatorem wycieczki z okazji Zimowego Ptakoliczenia 2018, której to miałem przyjemność być przewodnikiem. W 16 osobowym składzie ok. godz. 8 ruszyliśmy z miejsca zbiórki pod mostem zamkowym w Rzeszowie, w górę rzeki Wisłok, mijając zaporę, odwiedzając Rezerwat Lisia Góra dotarliśmy aż do starego mostu na "ptasią wyspę" przemierzając prawie cały zalew. Pogoda była idealna, rozpieszczała nas bezwietrzna aura przy mile operującym słoneczku.

Ptaków udało zaobserwować się 46 gatunków z czego najliczniejsze były krzyżówki w ilości ok. 600 os., śmieszki - 80 oraz łabędzie nieme w ilości 35 osobników. Z ciekawszych przedstawicieli rzeszowskiej zimującej awifauny na uwagę zasługuje obserwacja BĄKA na zalewie, czernic-2, nurogęsi-3, świstuna, mew siwych-5, mew białogłowych-14, kokoszki, łysek-30, czapli siwej i białej oraz kormoranów - 21 i gęgaw - 2. Jak zawsze Rezerwat Lisia Góra i jego okolice dał poznać się jako bardzo bogate miejsce występowania dzięciołów, gdzie mogliśmy do woli napatrzeć się na dzięcioły duże, dzięcioła średniego, dzięciołki, dzięcioła zielonego, ale więcej emocji było także by obserwacji pełzaczy leśnych. Z innych gatunków zaobserwowane zostały: kawki, gawrony, gołębie miejskie, sroki, grubodzioby, gile, dzwońce, bogatki, modraszki, sikory ubogie, kwiczoły, kosy, mazurki, sierpówki, sójki, czyże, strzyżyki, wrony siwe, krogulce, myszołowy, raniuszki, czeczotki - 2, kruki, kowaliki i bażant.

Jak zawsze oprócz walorów ornito wycieczka charakteryzowała się świetną atmosferą w gronie wspaniałych pasjonatów przyrody, co owocowało bardzo interesującymi rozmowami w mniejszych i większych grupach jak i kupą śmiechu z wiecznie obecnych przy okazji tematów ogólnych ;) Wycieczkę możemy uznać za bardzo owocną i udaną - zostały ustalone plany na kolejne tego typu wydarzenia w przyszłości.

Zawsze tego typu wydarzenia to nie tylko obserwacja ptaków, ale również wspaniała integracja miejscowego środowiska "ptasiarzy". Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękuję za chęci i uczestnictwo - jak zawsze będzie co wspominać :) myślę, że uczestnicy swoimi zdjęciami ulepsza moją skromną relację.

BYŁO SUPER !!!

pozdrawiam i do zobaczenia :)

Tymoteusz Mazurkiewicz
Lider Podkarpackiej Grupy OTOP

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP