Relacja z Zimowego Ptakoliczenia 2019


podkarpacka grupa otop

W dniu 26 stycznia 2019 r. w Rzeszowie Podkarpacka Grupa OTOP zorganizowała wycieczkę ornitologiczną z okazji Zimowego Ptakoliczenia 2019, wzdłuż miejskiego odcinka Wisłoka w Rzeszowie, której to miałem wielką przyjemność być przewodnikiem :) Trasa wiodła od kolorowego mostu przy ul. Warzywnej w górę Wisłoka do wyspy w Zwięczycy na rzeszowskim zamarzniętym zalewie, którą zwiedziliśmy dzięki sporej grubości lodu, który pozwalał przejść na nią koło starych filarów mostowych, aby w drodze powrotnej przeglądnąć skład gatunkowy rezerwatu Lisia Góra. W wycieczce uczestniczyło 21-23 osób w dużym przedziale wiekowym, największe brawa należą się najmłodszemu Tomkowi Tocie i jego tacie Grześkowi (młodszemu za wytrwałość i wzorowe zachowanie połączone z wyczuwalnym już instynktem ptasiarza, starszemu za mocne barki od noszenia syna).

Jak zawsze (w telegraficznym skrócie) było wspaniale, tematów było cała masa, nowe znajomości, nowe plany, nowe wyzwania, piękne ptaki, włócząc się po wyspie na której ostatnio byłem w liceum 25 lat temu wróciły stare wspomnienia. Oczywiście nie mogę nie pochwalić naszych pięknych Grupowiczek, które wniosły niezwykły urok i koloryt wycieczce :) Świetnie, że mogliśmy się Wszyscy spotkać! Jak zawsze potwierdziło się, że ptasiarze to rewelacyjni ludzi i w swoim towarzystwie świetnie się dogadują i bawią się a wspólne przebywanie ze sobą mija tak szybko, że 5 godzin wycieczki w świetnych humorach nie wiadomo nawet kiedy zleciało :) Okazało się również, że jako Grupa byliśmy tak przekonywujący, że wraz z Marek Wilczek udało mi się złapać nawet dwa łabędzie nieme w szacie młodocianej, którym to Hubert Kamecki zainstalował po blaszce i plastiku na nogach :) Ptasio było całkiem ciekawie, ptaki pozowały z bliskiej odległości, tak więc i fotografowie mieli swoje żniwo. Gatunkowo wyglądało to następująco :

czapla siwa - 2
łabędzie nieme
kormorany
mewy białogłowe - cn.10
MEWY SREBRZYSTE - 2
śmieszki
mewy siwe
krzyżówki
KRAKWY - 3
świstun - 2
bogatki
modraszki
szczygły
gawrony
dzwońce
łyski
kawki
sroki
sójki
rudzik - 3
kowaliki
strzyżyki - 3
kosy
JASTRZĄB
krogulce
myszołowy
zięby
mazurki
gołębie miejskie
dzięcioł duży
kwiczoły
raniuszki
grubodziób
pełzacz leśny
kruk
perkozek
bielaczek
BIELIK - 1 ad.
sierpówki
wrona siwa
gil

W sumie dorwaliśmy 41 gatunków ptaków :) wynik jest drugorzędny, atmosfera pierwszorzędna :)

Wszystkim serdecznie dziękuję za udział w Zimowym Ptakoliczeniu w Rzeszowie, wielką przyjemność sprawiliście mi swą obecnością 😍😘- wycieczka była świetna !

Do następnego !!! Brawo MY !!!

Wszystkich pozdrawiam

Tymoteusz Mazurkiewicz
Lider Podkarpackiej Grupy OTOP

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP