Relacja z Zimowego Ptakoliczenia 2024


podkarpacka grupa otop

27 stycznia 2024 r. miałem przyjemność poprowadzić wycieczkę ornitologiczną zorganizowaną przez Podkarpacką Grupę OTOP w Rzeszowie z okazji Zimowego Ptakoliczenia 2024 🙂 Trasa wiodła od Mostu Zamkowego na Podpromiu, wzdłuż miejskiego odcinka Wisłoka i rzeszowskiego zalewu oraz przez rezerwat Lisia Góra. Pogoda była średnia, ale na zbiórkę zgłosiło się prawie 30 miłośników ptaków 🙂 Atmosfera jak zawsze rewelacyjna, spacer mimo przelotnych zacinających deszczów ze śniegiem trwał 4 godziny - wszyscy dzielnie poszukiwaliśmy ptaków i dobrej energii.

Na wyróżnienie zasługuje najmłodszy 3-miesięczny uczestnik wycieczki (to chyba rekord Polski), który przybył na wycieczkę w wózku z mamą i wytrwał do końca 🙂 bardzo cieszą również nowi członkowie naszej Grupy, którzy na wycieczce byli po raz pierwszy, witamy Was serdecznie. Byli też starzy wyjadacze ptasiarstwa i ornitologii. Czyli stworzyła się ekipa i wydarzenie, której klimat i efekt widać na pierwszym zdjęciu relacji.

Co ptasio - na wodzie rożeniec, świstuny, gągoły, nurogęsi, czaple białe i siwe, krzyżówki, śmieszki, gęgawy, łyski, mewy srebrzyste i białogłowe oraz siwe. Nad głowami dwukrotnie przeleciał nam dorosły bielik. Były czeczotki, pełzacze leśne, dzięcioł zielony i cała reszta. Niestety nie udało się dorwać mandarynki, ale plastika na nogę dostała dorosła samiczka łabędzia niemego. Atmosfera sprzyjała uśmiechom, edukacji obecnych dzieciaków, dyskusjom itd. itp. Wszystkim obecnym bardzo dziękuję za to, że byliście, za Waszą energię, wiedzę, uśmiechy, chęć słuchania i opowiadania o ptakach - to stworzyło świetną atmosferę, która przykryła parasolem całą grupę i nikt nie narzekał na deszcz i śnieg 🙂

Tymoteusz Mazurkiewicz
Lider Podkarpackiej Grupy OTOP

Copyright © Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP